On May 11, 2018, the annual SPHS Awards Ceremony recognized both traditional and IB students.  The following is an alphabetical list of the IB students (with grade levels) and the honors they received.

  • Ali, Rayaan (11): English Department Award
  • Anderson, Eleanor (10): Foreign Language Department French Award
  • Arthur, Hannah (9):  Emily Lester Award
  • Babb, Ella (9): Arts Department 2D Art Award
  • Barlas, Justin (11): George Washington Book Award
  • Bobitt, Haley (12): Caregivers Youth Award
  • Brower, Nathaniel (9): Business and Cooperative Education Department Tech Support Award
  • Burtch, Ansley (10): Foreign Language Department Award
  • Clarkson, Monet (12): Brittany Gordon Scholarship
  • Cottrill, Natalie (12): Arts Department Theater Award
  • Dumas, Vivienne (10): Arts Department Art Award
  • Dzurny, Dominika (11): Foreign Language Department Spanish Award
  • Dzurny, Dominika (11): Bryn Mawr Book Award
  • Elsayed, Rodaina (12): Drew Factor Memorial Award
  • Esin, Aiden (9): Foreign Language Department French Award
  • Geldimuradov, Hajymyrat (11): Foreign Language Department French Award
  • Gephart, Brooke (12): John Tasopolos Memorial Award
  • Grassick, Abigail (11): Mount Holyoke Book Award
  • Green, Miles (12): Mr. and Mrs. Bob Pheiffer School Spirit Award
  • Hall, Kirby (12): Zeta Upsilon Omega Chapter of Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc. Award
  • Heganovic, Lana (9): English Department Award
  • Huynh, Shelley (12): English Department Award
  • Jones, Carmen (11): Smith College Book Award
  • Jones, Carmen (11): Social Studies Department Award
  • Jones, Sydney (12): Zeta Upsilon Omega Chapter of Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc. Award
  • Jones, Sydney (12): Monte Irwin Award
  • Kowalski, Meira (10): Math Department Pre-Calculus Award
  • Lee, Catherine (11): Colorado School of the Mines Book Award
  • Lee, Catherine (11): Math Department Award
  • Lopez-Cecetaite, Danielle (12): Tom E. Harris Memorial Award
  • Lopez-Cecetaite, Danielle (12): Social Studies Department Award
  • Luong, Camille (10): Social Studies Department Award
  • Ly, Benjamin (11): Princeton Book Award
  • Machado, Clara (12): Arts Department Band Award
  • Manjakandy, Pooja (9): Social Studies Department Award
  • Manjakandy, Pooja (9) Foreign Language Department Spanish Award
  • McCormack, Caoilfhinn (12): Foreign Language Department Spanish Award
  • McCormack, Caoilfhinn (12): Emily Lester Memorial Scholarship
  • McCormack, Caoilfhinn (12): Tom E. Harris Memorial Award
  • McCormack, Shane (9): Emily Lester Award
  • McCormack, Shane (9): Business and Cooperative Education Department Introduction to Information Technology Award
  • McDowell, Cailey (12): Foreign Language Department French Award
  • McKay, Julia (12): IB Co-Salutatorian
  • Noah, Arielle (10): English Department Award
  • Pham, Theresa (11): English Department Award
  • Riley, Nadya (11): Anne Frank Award
  • Robinson, Kara (11): Wellesley Book Award
  • Rosen, Chelsea (12): IB Co-Valedictorian
  • Rust, Eli (12): Math Department Advanced Calculus Award
  • Rust, Eli (12): IB Co-Valedictorian
  • Smalling, Ana (9): Arts Department Digital Award
  • Sweigart, Alexa (11): Dartmouth Book Award
  • Thompson, Maya (12): John Tasopolos Memorial Award
  • Upadhyay, Rena (12): IB Co-Salutatorian
  • Warchola, Jacob (12): Drew Factor Memorial Award
  • Xie, Victor (9): Business and Cooperative Education Department Digital Design Award
  • Xie, Victor (9): Math Department Algebra II Honors Award
Print article
You can share this post on your social media: